Kiedy używamy rodzajniki niemiecki

Pobierz

Nie używamy żadnych rodzajników w następujących sytuacjach: jeżeli rzeczownik użyty jest w liczbie mnogiej, a w liczbie pojedynczej ma rodzajnik nieokreślony, na przykład: Dort steht ein Tisch.. Rodzajniki bez wątpienia przysparzają nam wielu problemów.. Faktycznie nie pisałem jeszcze o rodzajniku zerowym (czyli braku rodzajnika).. Pierwsze zdanie: to jest jakiś długopis.1.. Patrząc na jakiś rzeczownik w języku polskim od razu wiadomo, czy jest rodzaju żeńskiego, męskiego czy nijakiego (np. ta kawa - rodzaj żeński).Poznaj zastosowanie rodzajników niemieckich.. Jeśli chcesz wiedzieć, jak widzą nas .. niemiecki ma to do siebie, że należy uczyć się rzeczowników z rodzajnikiem i liczbą mnogą, bo nie ma jednej prostej zasady wyjaśniającej zastosowanie.. rodzajnik nieokreslony używamy mówiąc o czymś po raz pierwszy, natomiast rodzajnik okreslony stosujemy gdy kontynuujemy wypowiedź o tej samej rzeczy lub rozmówca wie o czym mowa, np. .. Pozdrawiam.. W drugiej lekcji, z cyklu o rodzajnikach niemieckich "Der, die, WAS…!. - To jest jakiś samochód.. Rodzajnik to słowo, które pojawia się przed rzeczownikiem.. gdy poprzedza on rzeczownik określający jedną osobę lub rzecz z większego zbioru:Rodzajnik nieokreślony używamy wtedy kiedy pierwszy raz o tym mówimy a rodzajnik określony w kolejnych zdaniach (ale cały czas o tym samym mówimy ).Rodzajniki nieokreślone: ein, eine Gdy nie mówimy o konkretnym przedmiocie bądź osobie, wówczas stosujemy rodzajnik nieokreślony..

Rodzajniki w niemieckim .

- To jest chustka.. nazwy zawodów (przy czym tworząc nazwę zawodu dla płci przeciwnej dodajemy końcówkę "-in"),W języku niemieckim wyróżnia się rodzajniki określone (der, die, das) i nieokreślone (ein, eine).. Jak już wiesz z poprzedniej lekcji o rodzajnikach niemieckich, w języku niemieckim są 3 rodzajniki określone: "der" dla rodzaju męskiego, "die" dla rodzaju żeńskiego oraz "das" dla rodzaju nijakiego.Rodzajnika określonego używamy gdy mówimy o czymś, co jest znane rozmówcy, czyli: Przed rzeczownikami, o których była mowa w poprzednim zdaniu: play Das ist ein Bild.W tym wpisie wyjaśnię, kiedy opuszcza się rodzajnik w języku niemieckim, czyli występuje tzw. rodzajnik zerowy.. Nie mogę tego znaleźć u Ciebie na stronie.. Dzięki.. (To jest kot.). On ma (jakiś) samochód.. Dla każdego z tych rodzajników mamy pewne cechy charakterystyczne: #1 Rodzaj męski DER.. - Moja mama jest kochana.. To samo obowiązuje .Gdy mówimy o czym po raz pierwszy używamy rodzajnika nieokreślonego.. - W ten dzień nie mogę.. Ten samochód jest stary.. (Wy jesteście w tatrach) - Wir fahren an den Bodensee.. W języku niemieckim wyróżniamy rodzajniki określone, nieokreślone i zerowe.. Spełnia też czasami funkcje zaimka wskazującego.. es gibt), .Chociaż niemieckie rodzajniki rzadko pokrywają się z tymi w języku polskim, jest kilka sposobów, by je okiełznać..

język niemiecki - rodzaj żeński: die Sonne.

Gdy mówimy o czymś po raz kolejny używamy rodzajnika określonego.). (Tam jest placek.). Uczymy się języków obcych po to, aby komunikować się z innymi ludźmi.. To jest długopis.. słońce.. (Jedziemy nad morze) - Der Sommer ist sehr warm.. Wyznaję zasadę, że nie ma sensu utrudniać sobie życia, a jeśli jest to możliwe należy je sobie ułatwiać.. 2) Używamy po wyrażeniu es gibt 3) Używamy określając daną osobę, rzecz z większego zakresuRodzajnika nieokreślonego używamy: 1. przed rzeczownikami o których nic bliżej nie wiemy, o których mówimy po raz pierwszy np. Das ist ein Auto.. Ten długopis jest krótki.. Przez ich obecność język niemiecki wydaje się być bardzo trudny.. używamy go wtedy, gdy mówimy o czymś po raz pierwszy lub kiedy pojawia się wyrażenie jest/są/znajduje się (niem.. Postaram się te braki na stronie uzupełnić Darmowy kurs języka niemieckiego Rodzajnik określony - użycie i odmiana Rodzajnika określonego używamy przy: - nazwach gór, mórz, jezior, gwiazd, rzek, - nazwach ulic, budowli, statków, hoteli, kin, - nazwach gazet, czasopism, - nazwach pór roku, miesięcy, pór dnia, posiłków, - rzeczownikach w stopniu najwyższym i z liczebnikami porządkowymi.Rodzajnika określonego używamy gdy: gdy mówimy o konkretnej rzeczy/osobie, którą możemy określić lub która pojawiła się w poprzednim zdaniu: Das ist ein Bleistift..

(Szwajcaria jest duża)Rodzajniki w języku niemieckim.

Należy przy tym zwrócić uwagę na to, że rodzajnik nieokreślony nie ma liczby mnogiej.Rodzajnik określony niemiecki odmiana (tabelka) .. kiedy nie używamy rodzajników.. przy rzeczownikach z zaimkami: Meine Mutter ist lieb.. Jest ich jednak tak dużo, że warto ułatwić sobie naukę i zapamiętać kilka .Rodzajniki niemieckie zmieniają się w zależności od płci, przypadku i liczby rzeczownika, przed którym stoją.. : Rodzajnika określonego używa się, mówiąc o kimś lub o czymś już znanym albo występującym raz np. w nazwach własnych.. język hiszpański - rodzaj męski: el sol.. W języku niemieckim , tak jak w polskim, są 3 rodzaje (męski, żeński, nijaki).. Dort stehen Tische.Przykłady użycia rodzajników określonych: - Ihr seid in der Tatra.. - To jest bluza.. Kolory mają ułatwić Ci zapamiętanie i kojarzenie końcówek.Obowiązkowo musimy wstawić rodzajnik, gdy przed tymi określeniami pojawia się przymiotnik.. W języku niemieckim wyróżniamy trzy rodzajniki: męski (der), żeński (die), nijaki (das) oraz liczbę mnogę (die)..

...Tym razem zajmiemy się rodzajnikiem nieokreślonym.

Moderator Grzegorz 25 stycznia 2017 - 15:57.. DER, czyli rodzaj męski jest niebieski, DIE, czyli rodzaj żeński jest czerwony, a DAS, rodzaj nijaki - zielony.. (To jest kobieta.). przed nazwami miejscowości:Każdy język rządzi się swoimi zasadami.. - Jakimi językami mówisz?. Zacznijmy od podstaw.. ", opowiem Ci o tym, co myślą sobie Niemcy, gdy słyszą, że niepoprawnie dobieramy rodzajniki der, die, das.. Najczęściej rodzajników uczymy się na pamięć razem z rzeczownikiem.. 1) Używamy mówiąc o czymś, o kimś po raz pierwszy Das ist ein Kopftuch.. Rodzajnik nieokreślony jest używany, kiedy mówimy o kimś lub czymś nieznanym, czego nie możemy wskazać konkretnie, wspomnianym po raz pierwszy.Rodzajnika nieokreślonego używamy: gdy osoby lub przedmioty, o których mówimy, wspomniane są poraz pierwszy: Das ist eine Frau..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt