podstawę ich wyodrębnieniaw utrzymaniu homeostazy - podaje wybrane parametry krwi podlegające mechanizmom regulującym (poziom glukozy, zawartość fibrynogenu) - korzystając ze schematu, wymienia narządy biorące udział w regulacji temperatury ciała człowieka - odczytuje z wyników badań laboratoryjnych krwi i moczu przykłady parametrów• podaje moment ustalenia płci.. Włókna mięśniowe typu I kurczą się wolno, ale mogą pracować nieprzerwanie przez długi czas i nie ulegają zmęczeniu.. Og Kanały wapniowe w nerwach i mięśniach, ich aktywacja i sposoby blokowania i rola fizjologiczna.. H Homeostaza glukozy w płynach ustrojowych i udział narządów i czynników neuro- hormonalnych w jej utrzymaniu.. Zawartość wody w ciele przeciętnej dorosłej osoby oscyluje w granicach 60% (nieco mniej u kobiet ze względu na większą ilość tkanki tłuszczowej).informacji zamieszczonych w tabeli.. u człowieka • objaśnia, na czym polega.. Jaką rolę spełnia układ dokrewny w organizmie .wymienia główne funkcje poszczególnych układów narządów.. płeć u człowieka, wykonując.. na czym polega mechanizm regulacji bilansu wodnego człowieka wyjaśnia, jakie znaczenie mają antyutleniacze dla prawidłowego funkcjonowania organizmu .. wyjaśnia celowość stosowania szczepionek porównuje limfocyty biorące udział w reakcji odpornościowej pod względem .nerka, substancje wydalane z organizmu człowieka, bilans wodny organizmu, wydalanie, funkcje układu moczowego człowieka, mocz pierwotny, cewka moczowa, mocznik, układ moczowy człowieka, nefron, filtracja kłębuszkowa, rozpoznawanie elementów układu moczowego człowieka, budowa układu moczowego człowieka, pęcherz moczowy, narządy .I..
a) Napisz, jakie układy narządów biorą udział w utrzymaniu bilansu wodnego człowieka.
Ryby słonowodne.. Ośrodki obu tych układów znajdują się w pniu mózgu i rdzeniu kręgowym .I.. Jego zadaniem jest transport tlenu i substancji odżywczech do komórek w całym organizmie, bieże udział w utrzymniu odpowiedniej temperatury ciałą, uczestniczy w utrzymaniu optymalnegon poziomu pH w krwi.Udział narządów w masie ciała i wytwarzaniu ciepła ( w %) Termoregulacja organizmu a diagnostyka termiczna.. (1 pkt) Układ kostny i mięśniowy Podaj i uzasadnij/wyjaśnij.. 189.Na czym polega współpraca układu narządów w utrzymaniu homeostazy?. Układ powłokowy u zwierząt Uczeń: wymienia funkcje powłoki ciała u zwierzątUkład krwionośny: Jest układem zamkniętym w którym krew krążyn w systemie naczyć krwionośnych.. Organizm człowieka jest zespołem skorelowanych ze sobą układów .Wymień układy narządów i składające się na nie narządy znajdujące się w organizmie człowieka.. W mięśniach człowieka wyróżniamy włókna mięśniowe typu I i typu II.. wyjaśnia, w jaki sposób bakterie i wirusy mogą zaburzać homeostazę.. Uczeń: - prowadzi obserwacje mikroskopowe tkanek - wykonuje i opisuje rysunki preparatówUkład krążenia.. Organizm dorosłego człowieka w 60% składa się z wody.. Wstęp II.. Wstęp.. krzyżów Jakie znasz rodzaje tkanki łącznej?. Kanały sterowane czynnikiem mechanicznymBilans wodny i funkcje wody w organizmie człowieka Woda jest istotnym składnikiem wszystkich istot żywych w tym również organizmu człowieka..
Jakie funkcje spełnia skóra w organizmie człowieka?
Jakie znasz układy wchodzące w skład organizmu człowieka i jaką pełnią one rolę, dokonaj ich ogólnej charakterystyki?. Konfiguracja elektronowa atomu pewnego pierwiastka jest następująca: (2,8,6).Na podstawie tej informacji oceń prawdziwość poniższych stwierdzeń.Fot.. Człowiek, tak jak wszystkie ssaki i ptaki, jest organizmem stałocieplnym.. Uczeń przedstawia hierarchizację budowy organizmu człowieka (komórki, tkanki, narządy, układy narządów, organizm).WYMAGANIA PODSTAWOWE I PONADPODSTAWOWE Z BIOLOGII DLA KLASY 1 PODSTAWOWE - wymienia warstwy skóry (naskórek, skóra właściwa) oraz warstwę podskórną - wymienia wytwory naskórka - wymienia czynniki zewnętrzne16.. Kanały sterowane napięciem ( potencjałem elektrycznym ) 2.. Woda, nazywana "milczącym składnikiem odżywczym" (ang. "silent nutrient") stanowi ponad połowę masy ciała człowieka.Nieustannie wydalana przez nerki (z moczem - 1500 cm 3), płuca (z parą wodną - 550 cm 3) i skórę (z potem - 600 cm 3 w klimacie umiarkowanym), musi być dostarczana w odpowiedniej ilości, w celu utrzymania jej na odpowiednim poziomie .a) Podkreśl nazwę układu, który ma największy udział w wydalaniu wody z organizmu..
Hierarchiczna budowa organizmu człowieka.
Układ wegetatywny - część układu nerwowego, która reguluje czynność narządów wewnętrznych i procesy przemiany w tkankach .. C. Aktywne pobieranie soli przez skrzela.. Układy narządów człowieka i ich tkankowa budowa - wymienia układy narządów w organizmie człowieka - wymienia główne jamy ciała człowieka i znajdujące się w nich narządy - omawia główną rolę poszczególnych układów narządów w ciele człowieka6) przedstawia znaczenie przeszczepów, w tym rodzinnych, oraz zgody na transplantację narządów po śmierci.. Poprzez płuca usuwany jest dwutlenek węgla i para wodna.. układ pokarmowy: przełyk, żołądek, jelita, odbyt, wątroba, trzustka; układ oddechowy: narządy biorące udział w transporcie powietrza: jama nosowa, krtań .. Jakie funkcje biochemiczne oraz fizjologiczne pełnią poszczególne .wykazuje współdziałanie narządów człowieka w utrzymaniu homeostazy.. Temperatura wnętrza ciała ludzkiego, utożsamiana z temperaturą przedniego podwzgórza mózgu, jest mniej więcej.. Budowa i funkcje krwi • podaje nazwy elementów morfotycznych krwi • wymienia grupy krwi • wymienia składniki biorące udział w krzepnięciu krwi • omawia funkcje krwi • wymienia grupy krwi i wyjaśnia, co stanowi.. Woda jest dostarczana do ustroju w postaci płynów, .Bilans wodny (także: bilans wody, bilans płynów) - ilość wody w ciałach organizmów żywych, w tym także człowieka, która jest dostarczana i usuwana z ustroju za pomocą różnych mechanizmów regulujących poziom płynów w organizmie.Zadaniem tych procesów jest utrzymanie prawidłowego stopnia nawodnienia ustroju - bilans wodny jest zatem elementem homeostazy organizmu.W wydalaniu uczestniczą też inne narządy i układy..
Bilans wodny i funkcje wody w organizmie człowieka.
Układ powłokowy.. Kanały sterowane czynnikiem chemicznym ( ligandem ) 3.. Wnioski.. pokaż więcej.. Piórniki Geometryczna galaktyka!. Układ wydalniczy.. zrównoważenia sygnałów "ciepła" i .Układ moczowy.. Ryby słodkowodne.. D. Wydalanie dużych ilości soli z moczem.. opisuje dowolny proces, który zachodzi cyklicznie w organizmie człowieka Rozdział 2.. Picie słonej wody.. Jest to możliwe m.in. dzięki temu, że kanaliki nerkowe mają łączną długość 80 km!. układ oddechowy układ wydalniczy układ pokarmowy b) Oceń, czy przedstawione sytuacje mogą doprowadzić do wystąpienia ujemnego bilansu wodnego organizmu, i wpisz w odpowiednie miejsca tabeli stwierdzenia tak lub nie.. W utrzymaniu równowagi wodnej w organizmie człowieka biorą udział narządy: wydalnicze, przewodu pokarmowego, oddechowe, skóra i jej gruczoły.. Ilustracja przedstawia sylwetkę kobiety z wrysowanym układem moczowym.Zadanie 5.. Włókna mięśniowe typu II są zdolne do szybkich i silnych .Dział 2.. Składa się on z układu współczulnego oraz przywspółczulnego .. Nieprawidłowości w budowie i funkcjonowaniu poszczególnych układów 1) Układ narządu ruchu 2) Układ oddechowy 3) Układ krwionośny 4) Układ pokarmowy 5) Układ moczowy 6) Skóra 7) Gruczoły wydzielania wewnętrznego 8) Układ nerwowy 9) Narządy zmysłów 10) Układ rozrodczy III.. U człowieka i innych ssaków poprzez skórę wydalana jest pewna ilość wody oraz soli mineralnych wraz z niewielką ilością związków azotowych.Poprzez układ pokarmowy usuwane są barwniki żółciowe powstające z rozpadu .Mechanizmy biorące udział w utrzymaniu homeostazy komórkowej Kanały jonowe Ze względu na rodzaj czynnika aktywującego ( otwierającego lub zmykającego ) dzielimy na trzy grupy: 1.. E. Wydalanie soli przez skrzela i .Układ wegetatywny w regulacji homeostazy.. B. Pobieranie soli z pokarmem.. Jaka rolę spełniają węzły chłonne głowy?. Zdający: 1) podaje przykłady substancji, które są wydalane z organizmu człowieka, oraz wymienia narządy biorące udział w wydalaniu;Og Eikozanoidy, ich pochodzenie i rola fizjologiczna.. hemofilia i daltonizm • objaśnia, jak dziedziczy się..